(WIDEO) Jak uniknąć drętwej i niezręcznej ciszy w 5 krokach?

Niezręczna i krępująca cisza to jeden z największych problemów, który dotyczy rozmowy z kobietą.

jak-uniknac-niezrecznej-ciszy

Jaka jest przyczyna niezręcznej ciszy?

Przyczyną jest społeczny wzorzec, wedle którego to facet odpowiada za tematy do rozmowy oraz za jej podtrzymywanie. Ponieważ facet najczęściej zaczyna rozmowę, on jest odpowiedzialny za to, by nie było nudno, a tematy się nie kończyły.

Wszystko gra do momentu, gdy nastąpi tzw. niezręczna cisza. Wówczas uruchamia się program społeczny pt. 'to ja jestem za to odpowiedzialny’, który sprawia, że facet zaczyna się stresować i odczuwać poczucie winy, które generuje kolejne myśli.

W tym momencie z pomocą przychodzą eksperci, którzy polecają różne tematy lub teksty, którymi można zapełnić cisze. Jednak to tylko powierzchowne rozwiązane problemu, bo wstyd oraz wzorzec dalej pozostają w umyśle.

Podstawowa przyczyna leży w przekonaniu pt. 'cisza jest zła’, które jest nieprawdą. Propagowanie tego przekonania bierze się z niewiedzy na temat tego, w jaki sposób ludzie komunikują się ze sobą. Uważa się, że jedynym sposobem komunikacji jest rozmowa. Wówczas cisza oznacza koniec komunikacji i stres pt: jak mam zapobiec krępującej ciszy?

Mało osób wie o tym, że cisza jest także sposobem na komunikację dwóch osób. Wówczas ta komunikacja zachodzi bez słów, jednak wciąż komunikujemy się nawzajem, np. poprzez emocje, które czujemy.

Z niezrozumienia tego faktu wynikają takie stwierdzenia:

  • krępująca cisza,
  • niezręczna cisza,
  • drętwa cisza.

Okazuje się, że cisza jest częścią rozmowy, podejścia i podrywu. Niezręczna cisza nie oznacza, że cokolwiek się skończyło, tylko wskoczyło na inny poziom.

Nie musisz się już więcej czuć źle podczas niezręcznej ciszy i zastanawiać się jak jej zapobiec. Cisza jest częścią rozmowy na niewerbalnym poziomie. Wciąż komunikujesz się z dziewczyną, lecz teraz bez słów.

Sam fakt wystąpienia ciszy absolutnie nie jest niczym złym. Gdy będziesz następnym razem rozmawiał z dziewczyną i niespodziewanie nastąpi cisza, nie musisz wstawać i sobie iść, ponieważ rozmowa się zakończyła. Ona trwa dalej, ale w innej formie.

Nasuwa się pytanie:

Jak zachować się w trakcie ciszy?

  1. Wiesz już, że cisza nie jest niczym złym. Pierwsza rzecz, to zaprzestanie nazywania ją niezręczną, krępującą i drętwą. Od dziś cisza to cisza. Unikniesz tym samym dalszemu programowania Twojej podświadomości.
  2. Zignoruj wszystkie myśli, które pojawiają się w trakcie wystąpienia ciszy np. (Jak mam jej uniknąć? Jak przerwać tą ciszę? Jak mam dalej rozmawiać, by zapobiec kolejnej ciszy?)
  3. Weź głęboki wdech i odpręż się. Po prostu się zrelaksuj. Dzięki temu pojawi się przestrzeń dla kreatywności, by wymyślić kolejny temat do rozmowy.
  4. Rozejrzyj się dookoła. Spójrz na dziewczynę, z którą rozmawiasz, na to jak jest ubrana, na charakterystyczne elementy, na Wasze otoczenie i przechodzących ludzi.
  5. Gdy któryś z tych elementów przyciągnie Twoją uwagę i pojawi Ci się związane z nim pytanie lub historia, podziel się tym z nią.

To może zadziałać tylko wówczas, gdy przestaniesz uważać ciszę jako coś złego. W innym wypadku będziesz sabotował Waszą rozmowę. Co to oznacza? Że dziewczyna wciąż będzie chciała z Tobą rozmawiać, lecz Ty uznasz, że już koniec i sobie pójdziesz. Zastanów się teraz, ile razy zrobiłeś tak wcześniej?

Dlaczego pojawia się cisza?

Cisza jest naturalnym elementem rozmowy. To przerywnik pomiędzy tematami. Pomiędzy każdym nowym tematem jest chwila ciszy. Nie zawsze jest to zauważalne, bo czasem jeden temat następuje automatycznie po drugim. Czasem ta przerwa jest dłuższa i pojawia się jako cisza.

Zatem cisza to nic innego jak przerwa pomiędzy kolejnymi tematami, po której nastąpi kolejny temat. To od Twojej interpretacji zależy to, jak będziesz się czuł. Jeżeli będziesz patrzył na ciszę, jak na coś niezręcznego, krępującego i niepotrzebnego, zaczniesz się stresować i szukać sposobów, by jej uniknąć i zapobiec. Gdy spojrzysz na ciszę jak na naturalną część rozmowy, gdy ona nastanie, odprężysz się i tym samym szybciej pojawi się kolejny temat do rozmowy.

Odpowiedz