(WIDEO) Czy przeciwieństwa się przyciągają?

Powszechnie uważa się, że ludzie dobierają się na zasadzie przeciwieństw. Wybuchowy facet z melancholijną kobietą, dominujący chłopak z uległą dziewczyną, pesymista z optymistą itd.

Czy faktycznie ludzie dobierają się na zasadzie przeciwieństw? Tak uważałem przez całe życie i takie podejście jest najpopularniejsze. Większość ludzi uważa, że przyciągamy swoje przeciwieństwa. Jak to się ma w rzeczywistości?

A może kluczem nie są przeciwieństwa tylko podobieństwa? Jeżeli dwoje ludzi ma skrajne charaktery, dlaczego wytrzymują ze sobą długie lata? Z logicznego punktu widzenia nie miałoby to sensu.

Pozornie dobieramy się według różnic i przeciwieństw, jednak nie wiemy o tym, że te przeciwieństwa są w gruncie rzeczy podobieństwami, lecz z odwrotnej strony.

Przykładem jest dominacja i uległość. Pozornie są przeciwieństwami, lecz w praktyce są tym samym problemem odbieranym z dwóch perspektyw. Obydwoje mają ten sam problem, jednak u jednej osoby przejawia się on w dominacji, a u drugiej w uległości. To samo dotyczy każdego innego przypadku. Zarówno osoba z wybuchowym charakterem jak i ta melancholijna mają ten sam problem w wyrażaniu siebie, lecz objawił się on pod dwoma różnymi postaciami.

Inną ciekawostką jest metafora doboru według procentowej ilości wspólnych cech. Czy zastanawiałeś się kiedyś ile procent łączy Cię z kobietą, z którą jesteś w związku? Czy wciąż tyle samo ile na początku związku? Co w sytuacji, gdy z czasem łączy Was tylko połowa tego, co na początku?

Wyobraź sobie, że idąc ulicą widzisz piękną kobietę. Zaczynasz z nią rozmawiać, ale po chwili okazuje się, że jest dla Ciebie bardzo niemiła i odchodzi bez słowa. Zastanów się ile procent Cię z nią połączyło? Gdyby było to 100%, na pewno ta znajomość by się nie skończyła, tylko trwała by w najlepsze (być może siedziałaby teraz obok Ciebie). Prawdopodobnie jedyne co Cię z nią połączyło to wygląd fizyczny, powiedzmy że 20-30%. Co z tymi pozostałymi 70-80%? One okazały się diametralnie inne. Czy jest więc sens załamywać się dlatego, że nic więcej między Wami się nie wydarzyło, jeżeli pasowaliście do siebie tylko w 20-30%?

Zobacz film: Czy przeciwieństwa się przyciągają?

Odpowiedz